piątek, 31 października 2014

Cukierek albo psikus :)

Chyba już każdy zna Halloween, ale czy wszyscy wiemy skąd w ogóle wzięło się to święto ?

Czym jest Halloween ?
Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.
 ( źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween )

Moje Halloweenowe ciasto
Czekoladowa rozkosz z jabłuszkiem w tle

Parówkowe mumie :)


Mój synek już wczoraj świętował Halloween razem ze swoją klasą. Jedna z mam prowadzi stadninę koni i zaprosiła nas na Haloweenowy bal.

Mój kochany kościotrupek :)

 Wszystkie dzieci się ślicznie ( strasznie ) poprzebierały. Balem zarządzały: wiedźma - jedna z mam oraz hrabia Dracula - wychowawczyni mojego synka :)
Zorganizowano wiele konkursów: przeciąganie liny, malowanie duchów na prześcieradłach, które następnie zostały zawieszone na drzewach.

Nie obyło się oczywiście bez drążenia dyń.
Zostałam zamieniona w mumię przy pomocy papieru toaletowego i sprawnych rączek mojego szkraba. Zajęliśmy w tej konkurencji pierwsze miejsce :)
Kiedy się ściemniło rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski.
Na koniec dzieci po kolei próbowały rozbić piniatę, w której znajdowało się mnóstwo cukierków.

Zabawa była udana. Dzieci jeszcze dzisiaj wspominały w szkole wczorajszy dzień :)
16 komentarzy:

 1. hmm halloween... Przez jednych lubiane przez innych tępione. Ja zdecydowanie należę do tych pierwszych. Póki co u nas się jeszcze halloween nie świętuje, ale już się nie mogę doczekać aż będę mogła przebrać moją córcie w małego potworka :P Przy okazji - fajny pomysł te mumie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna imprezka dla dzieci, a strój synka wymiata :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. W rzeczywistości to faktycznie kościotrupek z Niego :)

   Usuń
 4. Masz uroczego syna, a zabawa z wychowawczynią pierwsza klasa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, a wychowawczyni jest naprawdę na medal :)

   Usuń
 5. Jestem pod wrażeniem,że w polsce ktoś zrobił taką imprezę Halloweenową ! :D Ale bardzo mnie to cieszy,bo zamiast robić pokaz mody i płakać na cmentarzu można zorganizować coś fajnego dla dzieciaków :)
  My od kilku lat świętujemy ten dzień i co roku jest coraz ciekawiej :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciaki miały super zabawę. Też jestem za taką formą świętowania :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Parówkowe mumie są świetne ! :) A i zabawa z dzieciakami na pewno była świetna :) Ja niestety nie obchodzę tego święta :)

  OdpowiedzUsuń
 7. super :) fajny pomysł na taką imprezę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zasługa wychowawczyni mojego synka :)

   Usuń